top of page
در صورت شکست یک سقط با دارو در ختم حاملگی چه اتفاقی می‌افتد؟

 

همه روش‌های سقط با دارو نرخ شکست خود را دارند. یک سقط با دارو وقتی‌ شکست خورده تلقی‌ می‌‌شود که حاملگی کماکان ادامه پیدا کرده/ یا جهت ختم حاملگی نیاز به سقط مکشی باشد. دلیل انجام مداخله مکشی موارد خونریزی شدید یا طولانی، سقط ناقص( باقیمانده بافت جنینی در رحم)، یا ادامه حاملگی را شامل می‌‌شود.

 

برای رژیم مفی پریستون و میزوپرستول، و متوتروکسات و میزوپرستول، ادامه حاملگی در کم تر از ۱% موارد رخ می‌‌دهد.با این وجود، نیاز به مداخله مکشی(و نتیجتاً شکست سقط با دارو) در ۲%-۵% موارد برای رژیم مفی پریستون و میزوپرستول، و در ۵% موارد برای رژیم متوتروکسات و میزوپرستول رخ می‌‌دهد. برای هر دوی این رژیم ها، نیاز به مداخله مکشی با افزایش سنّ بارداری افزایش می‌‌یابد. 

 

در دوز‌های بالا که معمولا در شیمی‌ درمانی استفاده می‌‌شود، در معرض متوتروکسات قرار گرفتن جنین طی‌ حاملگی، می‌‌تواند با ناهانجاری‌های متعددی همراه باشد.  گزارش‌های متعددی تائید کرده اند که که در صورت سقط ناقص، متوتروکسات می‌‌تواند اثرات تراتوژنی داشته باشد. باید به زنانی که انتخاب می‌‌کنند که از رژیم متوتروکسات و میزوپرستول استفاده کنند، در مورد اثرات تراتوژنی متوتروکسات اطلاع داده شده، و به آن‌ها اهمیت تکمیل مکشی سقط در صورت شکست سقط با دارو گوشزد شود.

 

رژیم میزوپرستول به تنهایی‌ به طرز معنا داری از دیگر رژیم ها، نرخ شکست بالاتری دارد. وقتی‌ رژیم مبتنی‌ بر شواهد آن ( ۸۰۰ میکروگرم داخل دهانی، زیر زبانی‌، یا واژنی با تکرار ۳-۱۲ ساعت بعد و تکرار مجدد ۳-۱۲ ساعت بعد جمعاً سه دوز) طی‌ نه‌ هفته اول بارداری استفاده شود، ۷۵%-۸۵% زنان یک سقط همراه با موفقیت را تجربه می‌‌کنند.  در ۱۵%-۲۵% مواردی که رژیم با شکست مواجه می‌‌شود، زنان ممکن است به یک مداخله اضافی جهت تکمیل سقط نیاز پیدا کنند. این ممکن است شامل تجویز یک دوز دیگر میزوپرستول یا سقط مکشی باشد. مطالعات جدید نشان داده اند که نرخ ادامه حاملگی بعد از مصرف میزوپرستول حدود ۱۰% است. در معرض میزوپرستول قرار گرفتن جنین در رحم  در صورت ادامه حاملگی تا پایان آن‌، ریسک ابتلا به یک سری اختلالات اندام و سیستم عصبی مرکزی را افزایش می‌‌دهد. توصیه می‌‌شود که به زنانی که جهت ختم حاملگی در اوایل آن‌، از میزوپرستول استفاده کرده و حاملگی آن‌‌ها ادامه پیدا کرده است، خدمات سقط مکشی ارائه شود.

bottom of page